Skrzynia Władcy Piorunów
Tajemnice, zagadki, łamanie szyfrów i przygody z nauką!
Detektywi na kółkach i Nikola Tesla!


Spotkanie multimedialne z lekturą „Skrzynia Władcy Piorunów”



dla klas: 4-6 i klas 7-8
lektura: uzupełniająca dla klas 4-8 (po nowelizacji w czerwcu 2024)
prowadzi autor: Marcin Kozioł
czas spotkania online: 60 minut
czas spotkania wyjazdowego: 45 minut (na życzenie 60 minut)
wielkość grupy: do 100 dzieci
forma: multimedialna lekcja (z elementami dyskusji) wypełniona wciągającą narracją, krótkimi filmami, animacjami i zdjęciami, uzupełniona o doświadczenie naukowe z uczniami – każdy będzie mógł zostać „władcą piorunów”.
miejsce spotkania stacjonarnego: biblioteka, świetlica, dom kultury, szkoła
forma online: dostępna – sprawdź spotkania online
kontakt: spotkania@marcinkoziol.com

Ile spotkań dziennie? DO PIĘCIU SPOTKAŃ DZIENNIE. W jednej placówce lub kilku zlokalizowanych w pobliżu (do kilkunastu kilometrów, autor podróżuje samochodem). Można powtórzyć ten sam program lub wybrać dowolną kombinację programów dla różnych grup wiekowych.



Szczegóły spotkania


Spotkanie z autorem lektury dla klas 4-8 „Skrzynia Władcy Piorunów” (z serii „Detektywi na kółkach”), jest nie tylko okazją do rozmowy o książce, ale też angażującą lekcją multimedialną.

Niezwykłe przygody bohaterów, detektywistyczne zagadki, łamanie szyfrów i elektryzująca nauka! Wartka współczesna akcja powieści staje się pretekstem do poznania wielu naukowych ciekawostek, a zwłaszcza niezwykłych dokonań wybitnych postaci. Podczas tej multimedialnej lekcji skupimy się na wynalazcy Nikoli Tesli, któremu zawdzięczamy m.in. rozpowszechnienie taniej energii elektrycznej. Współczesna akcja serii łączy się z odtworzonymi na podstawie źródeł biograficznych nadzwyczajnymi, ale prawdziwymi wydarzeniami z życia historycznych postaci. Choć może się wydawać, że tak przedstawiony Tesla to wymysł wyobraźni, rodem z literatury science-fiction, to wszystko, co o nim powiemy i przeczytamy – wydarzyło się naprawdę!

Odkrywając tajemnice Nikoli Tesli, nazywanego też „Władcą Piorunów”, przeprowadzimy doświadczenie naukowe. Każdy będzie mógł zostać „władcą piorunów”. Poznamy współczesnych bohaterów książki, w tym czternastoletnią Julkę, marzącą o byciu odkrywcą i detektywem, Toma (obdarzonego zdolnością synestezji, czyli „fuzji zmysłów”, która nie jest wymysłem, ale prawdziwym zjawiskiem) i Spajka / Biszkopta – labradora, psa asystującego.

Wspomnimy też o SZTUCE SZYFROWANIA, bo książki z serii „Detektywi na kółkach” uczą... szyfrować i łamać szyfry! Nie zdziwmy się zatem, jeżeli któryś z uczniów zaszyfruje następne wypracowanie!

Na koniec przeniesiemy się na chwilę do Starożytnego Egiptu, śladem młodych detektywów, którzy w drugiej części („Tajemnica przeklętej harfy”) podczas wakacji trafiają na kolejną naukową zagadkę i jeszcze bardziej niesamowitą historyczną postać – znawczynię starożytnego Egiptu Dorothy Eady... Odkryjemy też astronoma Tychona Brahe, zwanego Blachonosym, bohatera trzeciej zagadki opisanej w książce „Gwiazda Blachonosego”.

„Tajemnica przeklętej harfy” trafiła do „Złotej Dwudziestki” – znalazła się wśród dwudziestu książek wybranych spośród wszystkich nagrodzonych w dwudziestoletniej historii kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” Fundacji ABCXXI.
Złota Dwudziestka


Aspekt integracyjny
Czternastoletnia Julka – główna bohatera – porusza się na wózku od czasu wypadku. Wcale jednak nie przeszkadza jej to w realizowaniu marzeń o byciu detektywem i odkrywcą. Nie jest to książka o niepełnosprawności, ale niepełnosprawność jest częścią przedstawionej rzeczywistości. Trzeba nauczyć się z nią żyć, ale nie uniemożliwia realizacji marzeń i stawiania sobie wyzwań. Poświęcimy temu fragment spotkania, opowiadając o Julce i labradorze Spajku – psie asystującym o niezwykłych zdolnościach (jego protoplastą jest Spajk Marka Sołtysa, „Szalonego Wózkowicza”). Przy tej okazji przyjrzymy się pracy psa asystującego.



Strona www
Informując rodziców o spotkaniu, warto zachęcić ich do odwiedzenia strony www.detektywi-na-kolkach.pl. Oczywiście, można również przesłać link do niniejszej strony – http://www.marcinkoziol.com/spotkanie-lektura.html


O książkach w mediach:
– Rozmowa o „Skrzyni Władcy Piorunów” w Onet Rano
– Audycja poświęcona „Tajemnicy przeklętej harfy” – Polskie Radio Program I – „Radio Dzieciom”
– „Zagadkowa Niedziela” Kasi Stoparczyk w Trójce – od połowy poświęcona „Skrzyni Władcy Piorunów”
– „Stacja Nauka” Polskie Radio Program Czwarty – Audycja o „Skrzyni Władcy Piorunów
– Wywiad z autorem w Interii


Dla rodziców – którą książkę wybrać?
Każdą z książek należących do serii można czytać oddzielnie, nie znając wcześniejszych części. Część pierwsza – „Skrzynia władcy piorunów” – jest lekturą uzupełniającą dla klas 4-8, a główna zagadka splata się z autentycznymi wydarzeniami z życia wynalazcy Nikoli Tesli. Kolejne części – „Tajemnica przeklętej harfy” oraz „Gwiazda Blachonosego” (premiera w listopadzie 2020) przedstawiają dalsze przygody głównych bohaterów, którzy muszą zmierzyć się z nowymi wyzwaniami. Współczesna intryga splata się z opartymi na faktach niesamowitymi wydarzeniami z życia archeolożki Dorothy Eady oraz wybitnego astronoma Tychona Brahe. Można rozpocząć czytanie serii od części drugiej lub trzeciej.

– Detektywi na kółkach. Tom 1. Skrzynia Władcy Piorunów (lektura uz. dla klas 4-8)
– Detektywi na kółkach. Tom 2. Tajemnica przeklętej harfy („Złota Dwudziestka” – wśród dwudziestu najważniejszych książek dwudziestolecia Fundacji ABCXXI – „Cała Polska czyta dzieciom” )
– Detektywi na kółkach. Tom 3. Gwiazda Blachonosego (premiera: listopad 2020)
Skrzynia Władcy Piorunów Tajemnica Przeklętej Harfy Gwiazda Blachonosego



Inne spotkania autorskie Marcina Kozioła: